Тиждень доброчесності з 27 листопада по 9 грудня 2023 року
Чому важливо навчати дітей доброчесності? Як свідчить практика, введення дітей у дискурс доброчесності та етики має позитивні результати в подальшому, коли сьогоднішні школярі прийматимуть важливі рішення вже у дорослому житті.
Виховна година «Магічний урок доброчесності»
Обов’язкові результати навчання здобувачів освіти:
● уважно слухає монологічні/діалогічні висловлювання (зокрема, невеликі художні тексти, медіатексти або уривки з них) на загальні повсякденні теми.
● пов’язує, зіставляє почуте із життєвим досвідом.
● конструктивно спілкується, використовуючи типові мовленнєві конструкції
● обстоює власну позицію щодо окремих питань, зокрема тих, що порушені в почутому повідомленні (зокрема, художньому тексті, медіатексті)
● толерантно реагує, використовуючи формули мовного етикету, етично висловлює власне ставлення до почутого.
● пише прості фрази та речення про себе та оточуючих визначені Державним стандартом базової середньої освіти.
Доброчесність – це чинити правильно навіть тоді, коли ніхто не бачить.
Правило – це зібрання положень, які визначають порядок ведення або дотримання чого-небудь.
Академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Хлопчик плюнув на підлогу в класі.
Я обіцяла приїхати на зустріч о 7.00, але прибула о 8.30.
Я пообіцяв другу повернути його книгу, але забув.
Він мене вдарив, а я дав здачі.
Я знаю, що вживати нецензурну лексику – це погано. Але я був злий, тому тихенько це зробив.
Я перебільшив свої досягнення, щоб вразити друзів.
Тато спитав, чи зробила я домашню роботу. Оскільки я хотіла швидше піти гуляти – сказала, що так, але це була неправда.
Коли я йшов по вулиці – побачив 100 гривень. Я взяв гроші і витратив.
Чоловік, перебуваючи у приміщенні міністерства, побачив камеру відео- фіксації з підписом «державна власність». Чоловік її зняв і забрав додому.
Я побачив, як мій сусід краде з магазину, і повідомив про це власника.
Сьогодні ми поговоримо з вами про таку важливу тему як доброчесність. Що це таке, і чому важливо у нашому житті дотримуватись принципів доброчесної поведінки. Допоможуть нам з вами зануритись у цю складну тему герої-чарівники, які будуть супроводжувати нас все заняття. Перш ніж ми розпочнемо, я пропоную вам поміркувати, що таке «позитивні вчинки», а що таке «негативні вчинки»
Запропонуйте в парах визначити, які з цих вчинків позитивні (можна позначити літерою «п»), які негативні (можна позначити літерою «н»), а з якими визначитись не можуть (можна позначити літерами «нз». Але намагайтесь якнайменше ситуацій залишати з таким значенням).
Ситуації для ознайомлення:
- Я побачив, як мій сусід краде з магазину, але змовчав і не повідомив про це.
- Мій дядько запропонував мені високооплачувану посаду водія в міністерстві. Я погодився, хоча не вмію керувати автомобілем.
- Кандидат до місцевої ради запропонував мені гроші за те, що я проголосую за нього на виборах. Я погодився.
- Я побачив, як турист загубив 50 гривень. Я підняв ці гроші і залишив собі.
Після того як учні завершать роботу над запропонованими ситуаціями, зачитайте їх ще раз та позначте на дошці навпроти кожного з них кількість «н», «п» та «нз».
Як ви бачите, є ситуації, в яких ми всі погоджуємось, що вони - негативні або позитивні. Але для деяких з них такий поділ не такий чіткий або ми не можемо для себе вирішити. Це виникає тому, що ми по-різному розуміємо їх або для нас цінні різні речі. Однак існують явища, які є негативними та неприйнятними для більшості з нас. Так формуються суспільні правила - це згода людей у тому, яка поведінка прийнятною, а яка є неприйнятною у суспільстві. Правила оточують нас у школі, на вулиці і вдома. Ми дотримуємось правил, коли переходимо дорогу, коли включаємо комп’ютер вдома. Давайте поміркуємо, чому ж важливо дотримуватись правил.
Поділіть учнів на групи по 5 чоловік. Запитайте у них, чому так важливо дотримуватись законів і правил, навіть коли поруч немає нікого (ніхто не бачить). Дайте їм час у групах обговорити це питання та заслухайте кожну з груп. Запропонуйте учням разом пофантазувати, чи відбувався б футбольний матч, якби не існувало правил гри у футбол. Або як відбувався б рух дорогами міста без правил дорожнього руху.
ВАЖЛИВО!
Ми повинні дотримуватись законів не тому, що боїмося покарання, а тому, що це має бути нашою звичкою. Ми поважаємо закон та знаємо, що не дотримуватись його – це безвідповідально. Недотримання законів зменшує їх силу. Часто закони створюються з міркувань безпеки. Якщо хтось порушує правила та закони, – ми не маємо цього повторювати. Варто чинити відповідно до власних цінностей та переконань.
Поділіть учнів на групи та роздайте картки з ситуаціями. Дайте час ознайомитись із ними та сформувати позицію групи щодо того, доброчесний чи ні вчинок у героя з їх ситуації. Якщо ні - чому та як можна було б вчинити інакше (доброчесно).
- Марина знайшла гаманець. У ньому лежало 50 галеонів, а також посвідчення на керування чарівною мітлою, з контактами власника загубленого гаманця. Марина забрала гаманець собі.
- Максим купив нову чарівну паличку. І на неї дали гарантійний талон. Через 3 дні ручний дракончик Максима погриз її. Зовні цього не було видно, але щось зламалось, і вона більше не працювала як слід. Максим вирішив віднести паличку до магазину по гарантійному талону, не сказавши, що її погриз дракон (*це не гарантійний випадок).
- У поселенні Олексія стався страшенний повінь. Він знищив сусідам Олексія усе: будинки, городи, сади. Міжнародний фонд допомоги чарівникам прийняв рішення допомогти людям, які втратили все, і безкоштовно роздавав їжу, гроші, одяг та чарівне приладдя. Будинок Олексія – єдиний з усіх розташований на пагорбі й зовсім не постраждав від повені, а на городі і в садах багатий урожай. Проте це не завадило йому взяти допомогу від Фонду. (Фонд не знає, що будинок Олексія не постраждав. Лише знають, що він мешканець села, яке потерпіло від повені).
- Світлана успішно закінчила школу магії і шукає роботу. Пройшовши успішно співбесіду до однієї магічної компанії, вона отримала омріяну роботу. У перший робочий день до неї підійшов чоловік - саме він проводив з нею співбесіду.
• «Ти ж розумієш, що отримала цю роботу завдяки мені?» - сказав він.
• «Напевно» - відповіла Світлана.
• «От у нас таке правило: оскільки я тобі допоміг отримати роботу, - ти маєш віддати мені свою першу зарплату».
Світлана відмовилася.
- Дмитро купив нову мітлу для польотів, і вирішив, що до неї потрібне ще зручне сидіння. Він пішов до магазину, але ціни на сидіння занадто високі. Наступного дня йому запропонували таке саме сидіння, лише за 10% його вартості у магазині. Дмитро зрозумів, що скоріш за все це крадене крісло. Проте купив його.
Ви бачите, що і в казках, і в нашому повсякденному житті люди стикаються із ситуаціями, коли необхідно робити вибір, як учинити: доброчесно чи ні. І тому надзвичайно важливо робити цей вибір усвідомлено. А також пам’ятати, що ваш навіть незначний на перший погляд доброчесний вчинок здатен підштовхнути до змін.
Запропонуйте дітям колективну роботу «Я крапля в океані» (ідея ГО «Смарт Освіта» в рамках проєкту “Навчання суспільній доброчесності в українській початковій освіті як довготривалий та ефективний інструмент подолати “побутову корупцію”).
Розкажіть дітям про проєкт «Я крапля в океані»:
На початку протестів на Майдані Незалежності з’явився ще один із символів Революції Гідності — крапля в океані. Він виник на противагу безпорадності, яку тоді міг відчувати кожен. Мовляв, що я можу вдіяти? Проти мене влада та її найманці й посіпаки в особі силовиків та незаконних формувань. А я — маленький, як крапля в океані. Автори проєкту надали цьому символу нового змісту. Одна крапля — це мало, але поруч — така ж сама крапля, а біля неї — ще одна. І разом усі ці краплі — великий і могутній океан. Усі великі зміни починаються з малого. Крапля — це символ важливості й сили кожної людини. Кожна крапля в океані визначає, яким буде й сам океан. Якщо вона токсична й забруднена, то й океан стане таким. Цей символ закликав не залишатися байдужим, а повірити у власні сили і спроможність щось змінити в країні.
З'явилися чимало варіантів слогана «Я крапля в океані», тобто я є гідною людиною в колі інших гідних людей, я можу щось змінити. Наприклад, «Я крапля в океані, який змінить Україну», «У кожній краплі сила океану», «Я відповідаю за те, що буде завтра».
Зараз ми створимо свої «краплі». Створіть свій слоган, продовживши речення «Я крапля в океані, який...
Запропонуйте всім вирізати краплю та написати на ній свій слоган. Об’єднайте краплі в спільний «океан змін», прикріпивши їх на аркуші або на дошці.