Готуємося до дистанційного навчання
Сьогодні стрімко зростає кількість хворих на ковід. Педагогічний колектив готується до ймовірного запровадження дистанційного навчання. Нові платформи для дистанційки допоможуть нам проводити цікаві онлайн уроки.
Як проходить дистанційне навчання в школі?
Дистанційне навчання запроваджується наказом по закладу освіти. При цьому не менше 30% часу навчання, передбаченого програмою, організовується в синхронному режимі, під час якого вчитель та учні одночасно взаємодіють та комунікують між собою онлайн.
Асинхронний і синхронний режим навчання
Асинхронний режим — це коли взаємодія між учнями та вчителями здійснюється із затримкою в часі. При цьому застосовуються інтерактивні освітні платформи, електронна пошта, форуми, соціальні мережі тощо.
Для організації навчання в асинхронному режимі вчитель надає учням для опрацювання різноманітні навчальні матеріали (відео та аудіо, презентації, віртуальні музеї та бібліотеки тощо) та завдання для перевірки і оцінювання знань. В асинхронному режимі учні вивчають та виконують завдання у зручний для себе час, у власному темпі та комунікують із вчителем різними способами.
Синхронний режим — це безпосередня взаємодія вчителя та учнів у режимі реального часу під час відеозв’язку, так званий "прямий ефір". Учні бачать і чують свого педагога й можуть одразу поставити запитання, коли щось незрозуміло. Зазвичай це онлайн-уроки. Нагадуємо, що не менше 30% навчального часу організовується в синхронному режимі.
Чи повинен вчитель проводити онлайн-уроки
Так, це обов’язок вчителя. Дистанційне навчання запроваджується наказом по закладу освіти. При цьому не менше 30% часу навчання, передбаченого програмою, організовується в синхронному режимі, під час якого вчитель та учні одночасно взаємодіють та комунікують між собою онлайн.
А 70% навчального часу здійснюється взаємодія в асинхронному режимі, тобто із затримкою у часі із застосуванням електронної пошти, форумів, соціальних мереж тощо.
Тривалість онлайн-уроків
Досвід весняного карантину та тих шкіл, де дистанційне навчання запроваджувалося восени минулого року, показав, що викладання навчального матеріалу під час суцільного відео уроку тривалістю 35-40 хвилин є неефективним, адже учень втомлюється і перестає сприймати інформацію.
Саме тому тривалість онлайн-уроку має бути не більшою, ніж звичайний очний урок.
Існують певні вимоги, скільки часу діти різного віку можуть безперервно працювати з технічними засобами під час уроку, щоб не завдавати шкоди здоров’ю. Ці вимоги сформульовані, зокрема, у новому санітарному регламенті:
- для учнів 1 класів — не більше 10 хвилин;
- для учнів 2 — 4 класів — не більше 15 хвилин;
- для учнів 5 — 7 класів — не більше 20 хвилин;
- для учнів 8 — 9 класів — 20 — 25 хвилин.
При здвоєних навчальних заняттях для учнів 10 — 11(12) класів безперервна робота з технічними засобами має тривати не більше 25 — 30 хвилин на першому навчальному занятті та не більше 15 — 20 хвилин на другому навчальному занятті.
Також під час онлайн-уроку, коли діти нерухомо сидять біля екрана, вчитель має не забувати про чергування розумової активності з фізичною, пропонуючи учням руханки та ігри, проводячи гімнастику для очей.