День боротьби зі СНІДом
Спілкувалися з медичним працівником, Вовкогон Людмилою Григорівною, розвінчували популярні міфи про ВІЛ- інфікованих, розмовляли про способи зараження СНІДом.
Бесіда «Дітям про СНІД»
(до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом)
Мета: розповісти учням про вірус імунодефіциту людини і синдром набутого імунодефіциту; розвивати почуття відповідальності за своє здоров’я та здоров’я інших людей; виховувати толерантне ставлення до ВІЛ – інфікованих людей.
Ще в середині минулого століття ніхто б і не подумав, що колись з’явиться хвороба, здатна знищити імунітет людини. У 1981р. у США було зареєстровано перші випадки дивної хвороби. Вона вражала імунітет людини, яка ставала беззахисною перед будь-якою інфекцією. Назвали цю хворобу синдромом набутого імунодефіциту, скорочено СНІД. У 1983 р. вчені відкрили її збудника – вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).
Сьогодні ми поговоримо про ВІЛ/СНІД, оскільки нам часто зустрічаються ці два слова на плакатах, у газетах та журналах, їх чути по радіо, з екранів телевізорів і просто від дорослих. Але багато з нас, на жаль, не розуміють і не усвідомлюють, що таке ВІЛ/СНІД, як ця інфекція впливає на наше життя наших рідних, яку загрозу воно несе людям по всьому світі.
Що таке СНІД?
СНІД - це дуже серйозне захворювання, яке викликається маленькою бактерією, вірусом. Коли ти здоровий, твій організм може боротися з хворобами подібно до того, як супермен бореться з поганими людьми. Навіть коли захворієш, організм перемагає бактерії, і ти поправляєшся. Але коли у людини СНІД, організм не в змозі захиститися від вірусів і бактерій. Ось чому люди з таким діагнозом дуже сильно хворіють.
Як передається СНІД?
Можна заразитися СНІДом, коли біологічні рідини організму, змішуються з аналогами інфікованої людини. Оскільки він не передається повітряно-крапельним шляхом, нам не варто про це турбуватися.
СЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ ДО ХВОРИХ НА СНІД ТА ВІЛ-ІНФІКОВАНИХ
У 1988 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила 1 грудня Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. У 2003 назва змінилась на Всесвітній день толерантності до хворих на СНІД та ВІЛ-інфікованих. Символом цього дня є червона стрічка, яка стала символом нашого співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДу. Цей день – ще одна нагода привернути увагу суспільства до проблеми ВІЛ-інфікованих, замислитись над тим, як запобігти поширенню хвороби та згадати про важливість діагностики ВІЛ/СНІДу.
СНІД – це інфекційне захворювання, яке викликане вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Вірус був відкритий у 1983 році, зовсім недавно, а вже сьогодні захворювання реєструється в усіх країнах світу. Не обійшла ця біда і Україну, де темпи поширення цієї хвороби найвищі в Європі.
В Полтавській області на даний час офіційно зареєстровано більше 6,5 тисяч інфікованих, в Гадяцькому районі – більше 160 чоловік. А щоб мати уявлення про реальну кількість ВІЛ-інфікованих на даній території, за рекомендаціями ВООЗ, потрібно число офіційно зареєстрованих помножити на 10.
Єдина можливість діагностувати ВІЛ-інфекцію – пройти тестування. Підтримка людей, які вже стали ВІЛ-інфікованими, попередження нових захворювань і пропагування здорового способу життя – основні засоби запобігання розповсюдженню інфекції.
Тестуванням на ВІЛ, лікуванням хворих, своєчасністю лабораторного супроводу АРТ, розв’язанням проблем Ко-інфекції ВІЛ/ТБ та багатьма іншими питаннями, що пов’язані з ВІЛ-інфекцією, займається кабінет «Довіра» поліклінічного відділення Гадяцької центральної районної лікарні. Двері кабінету відкриті для всіх охочих.
Чи можуть діти захворіти на СНІД?
Дуже рідко . Якщо у мами було це захворювання, існує велика ймовірність передачі вірусу немовляті. У минулі часи діти з гемофілією - захворюванням крові - потребували переливанні крові і часто заражалися під час цієї процедури. У більшості випадків, СНІД - захворювання дорослих.
Як впізнати за зовнішнім виглядом, що у людини СНІД?
Ніяк. Будь-яка людина, незалежно від зовнішнього вигляду, може бути інфікована. Як правило, про це дізнаються після лабораторних аналізів. Отже, єдиний спосіб дізнатися, чи є у людини СНІД - запитати, чи здавав він аналізи і чи були вони позитивні на СНІД.
Перш ніж дізнатися про те, чим загрожує хвороба людині, давайте послухаємо історію про один вірус.
Словникова робота:
ВІЛ – вірус імунодефіциту людини – дуже небезпечний вірус, який викликає СНІД.
СНІД – синдром набутого імунодефіциту, невиліковна хвороба.
Імунна система – система самозахисту організму людини від хвороб.
Антитіла – воїни імунної системи, які борються з інфекціями, що потрапляють до організму людини.
Т –лімфоцит – це клітина крові – помічник організму людини.
Історія про ВІЛ/СНІД:
Дуже небезпечний та підступний вірус ВІЛ вирішив панувати на Землі. Він розробив план – створити цілу армію вірусів та захопити якомога більше людських організмів. Вірус став шукати шляхів проникнення в людський організм. Він чекав. І ось одного разу маленька дівчинка знайшла шприц. Вона узяла його до рук та раптом вкололася. „Свобода, свобода!” – кричав задоволений ВІЛ. Нарешті його план почав здійснювання.
Коли ВІЛ потрапив в організм дівчинки, він почав блукати по кровоносних судинах у пошуках помічника, який йому був потрібен, щоб здійснити свої підступні наміри. І тут його побачили антитіла. Вони знали, що вірус ВІЛ дуже небезпечний для організму, який вони охороняють, тому вони схопили ВІЛ і повели до Імунної системи, щоб знищити. Проте дорогою ВІЛ побачив Т-Лімфоцит – добру кров’яну клітину. „Ось хто стане моїм помічником...” – подумав ВІЛ. „Ви жалюгідні антитіла! Ви думали, що можете зупинити мене?” – горланив ВІЛ, відштовхнувши від себе антитіла та хапаючи Т-Лімфоцит. „Не бійся, люб’язний Т-Лімфоците, тобі не буде боляче. Майже не буде...” – говорив та водночас сміявся ВІЛ.
Він проникнув всередину Т-Лімфоциту, і той почав змінюватися: добра кров’яна клітина перетворилася на злого та могутнього помічника вірусу. Під керівництвом підступного вірусу зачарований Т-Лімфоцит почав виробляти маленькі копії ВІЛ. Кількість вірусів-клонів в крові збільшилася, вони зросли, збираючись у могутнє військо. Для того, щоб набратися сили, вони розпочали своє полювання на інші клітини. Деякі з них перетворили спіймані клітини на „сейфи” і ховалися в них про всяк випадок – щоб не потрапити до ліків.
Військо ВІЛ розпочало штурм Імунної системи. А інфікована дівчинка навіть не здогадувалася про це, бо нічого не відчувала і поки що добре почувалася. Протягом довгого часу йшла жорстока боротьба ворогуючих сторін – воїни Імунної системи – Антитіла – боролися з військом ВІЛ. Минуло декілька років. Виснажені антитіла гинуть у вирішальній битві... Імунну систему, ВІЛ, бере у полон. Вражаються різні органи. В організмі починаються довгі дні хвороби, яка називається СНІД.
На жаль, сьогодні не існує ліків проти ВІЛ/СНІДу, але вчені і лікарі всього світу працюють над тим, щоб людство перемогло цей вірус!
Кожній дитині потрібно пам’ятати:
- ніколи не грайся і навіть не торкайся шприців, які ти знайшов на вулиці;
- якщо ти випадково вколовся, негайно повідом про це дорослим;
- уникай усіляких контактів з чужою кров’ю. У разі, якщо це все-таки трапилось, добре промий шкіру стічною водою та негайно повідом дорослим;
- слідкуй за тим, щоб медпрацівник, який тебе обслуговує, використовував гумові рукавички та одноразові шприци.
- будь милосердним до хворих на СНІД і ВІЛ-інфікованих – здебільшого це не їхня провина.
Пам’ятайте, що ВІЛ/СНІД може загрожувати всім, але якщо людина дбає про своє здоров’я, веде здоровий спосіб життя, живе за законами моралі, має міцну сім’ю, ризик заразитися ВІЛ стає мінімальним. Вже створено ефективні ліки, які на тривалий час гальмують розвиток цієї страшної хвороби. Людство сподівається у недалекому майбутньому вилікувати її назавжди.
1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
Здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах — найкращі методи профілактики СНІДу.